هزینه خرید و نگهداری از پرندگان

یکی از معمول ترین سوالاتی که برای علاقه مندان به نگهداری از پرندگان ایجاد می‌شود، میزان هزینه‌ای است که باید بابت خرید پرنده، وسایل مورد نیاز و دیگر موارد مصرف شود. در این مقاله ما سعی می‌کنیم که به این سوال شما پاسخ دهیم.

هزینه خرید یک پرنده چقدر است؟

با توجه به نوع پرنده و مکان خرید (از یک پرورش دهنده حرفه‌ی پرنده را می‌خرید یا یک مغازه پرنده فروشی)، قیمت پرنده می‌تواند بسیار متغیر باشد. علاوه بر هزینه خرید پرنده، هزینه‌هایی دیگری را نیز باید پرداخت کنید. مانند تهیه پلت و دیگر مواد غذایی از جمله دانه، میوه، قفسی با اندازه ای مناسب یا حتی اختصاص دادن اتاقی برای پرنده های بزرگ‌تر که بتوانند به راحتی پرواز کنند.

با توجه به پرورش دهنده، یافت شدن پرنده در محل زندگی شما و در دسترس بودن آن، قیمت پرنده می‌تواند بسیار متغیر باشد.

مخارج اولیه برای مراقبت، غذا و محل زندگی پرنده

به طور کلی (با توجه به نوع پرنده) خانه، غذا و مراقبت از یک پرنده کمتر از نگهداری از سگ یا گربه هزینه بر است. البته این مخارج با توجه به طول عمر پرنده و مراقبت های مورد نیاز برای حفظ سلامتی ممکن است بیشتر شود (برخی پرندگان به اندازه انسان عمر می‌کنند).

قیمت‌های زیر هزینه‌هایی هستند که باید به طور معمول برای یک پرنده عادی خرج شوند، توجه داشته باشید که بعضی پرندگان جز حیوانات خاص قرار می‌گیرند و بنابراین هزینه بسیار متفاوتی دارند.

نکته: با توجه به نوسانات بسیار شدید قیمت دلار و وارداتی بودن اکثر تجهیزات و مواد مورد نیاز، قیمت‌های زیر می‌توانند بسیار تغییر کنند!

  • هزینه سال اول: ۱,۶۰۰,۰۰۰ تومان
  • هزینه سالیانه: ۱,۰۰۰,۰۰۰ تومان (به علاوه هزینه‌های دامپزشکی)
  • هزینه کل طول عمر پرنده (به طور میانگین طول عمر یک طوطی پاراکیت (طوطی کوچک و دم دراز) بین ۱۵ تا ۱۸ سال است): ۱۵,۰۰۰,۰۰۰ تومان تا ۱۹,۰۰۰,۰۰۰ تومان
  • هزینه های دیگر در سال اول شامل خرید قفس (۳۵۰ هزار تومان) و هزینه خرید خود پرنده می‌باشد که برای یک طوطی کوچک بین ۷۰ هزار تومان تا ۳۵۰ هزار تومان متغیر است. پس از سال اول، هزینه ی سالیانه غذا (۴۵۰ هزار تومان)، وسایل بازی و سرگرمی (۱۵۰ هزار تومان) و چکاپ سلامتی پرنده (۴۰۰ هزار تومان) است.

پرندگان بزرگتری مثل طوطی ماکائو نسبت به طوطی پاراکیت (طوطی کوچک و دم دراز) شاید برای شما جالب‌تر به نظر برسند، با اینحال قیمت بالاتر و هزینه تهیه خانه، غذا و مراقبتشان نیز به مراتب بیشتر است. شما می‌توانید با قیمتی کمتر از یک میلیون تومان برای ماکائو قفسی تهیه کنید اما از آن جا که احتمالا خیلی زود باید قفس دیگری را جایگزین آن کنید پس بهتر است همان ابتدا هزینه‌های لازم را کرده و حدود ۱.۵ الی دو میلیون تومان برای خرید آن هزینه کنید.

پرندگانی با جثه ی کوچک: مرغ عشق، قناری، سهره و فنچ

مرغ عشق

قیمت: ۵۰ – ۲۰۰ هزار تومان

از آنجایی که مرغ عشق پرنده‌ای کوچک است، بنابراین هزینه نگهداری و تغذیه زیادی ندارد. با این وجود نباید فقط به آن‌ها دانه بدهید. دامپزشکان، رژیم غذایی متنوعی را توصیه می‌کنند که شامل: پلت، میوه تازه و سبزیجات (سبزیجات برگ دار) است.

قناری

قیمت: ۱۰۰ – ۸۰۰ هزار تومان

علاوه بر هزینه خرید قناری، شما باید قفسی با اندازه‌ای مناسب برای این پرندگان فعال و پر جنب و جوش تهیه کنید. آن‌ها به فضایی برای پرواز کردن نیاز دارند و همچنین به دلیل اینکه زود بی حوصله می‌شوند باید تعداد زیادی وسایل بازی و سرگرمی در اختیارشان قرار دهید.

فنچ

قیمت: ۵۰ – ۵۰۰ هزار تومان

اکثر فنچ‌ها تمایل دارند با فنچ های دیگر همراه باشند و بهتر است آن‌ها را به صورت گروهی در قفس نگه دارید. بنابراین اگر قصد خرید این پرنده را دارید، سعی کنید بیش از یکی بگیرید.

طوطی پروتلت

قیمت: ۵۰۰ هزار تومان الی ۱.۵ میلیون تومان

این پرندگان در صورت مراقبت صحیح، به طور متوسط تا ۲۰ سال عمر می‌کنند. قبل از خرید پروتلت یا هر نوع طوطی دیگری، باید آمادگی نگهداری از آن‌ها را در طولانی مدت داشته باشید.

پرندگانی با جثه متوسط: عروس هلندی، کانور، پاراکیت و کبوتر

عروس هلندی

قیمت: ۲۵۰ – ۸۰۰ هزار تومان

عروس هلندی پرنده‌ای بسیار اجتماعی می‌باشد بنابراین باید به طور مداوم و روزانه با او ارتباط برقرار کرده و صحبت کنید تا اهلی بمانند.

کانور

قیمت: ۸۰۰ هزار تومان الی ۲.۵ میلیون تومان

غذای این پرنده در حیات وحش میوه، آجیل و دانه می‌باشد. اما در صورتی که در قفس باشند باید رژیم غذایی متعادلی از پلت همراه با اجیل، دانه، میوه تازه و سبزیجات به آن‌ها بدهید. غذا و قفس آن‌ها باید به طور منظم  شسته شود تا از ابتلا به عفونت‌های انگلی جلوگیری شود.

کبوتر

قیمت: ۵۰ – ۵۰۰ هزار تومان

این پرندگان به فعالیت زیادی نیاز دارند، بنابراین قفس برای آن‌ها مناسب نیست و بهتر است اتاق مخصوصی برای آن‌ها تهیه کنید تا کبوتر بتواند روزانه حداقل یک ساعت در ان مکان پرواز کند. این اتاق نباید راهی برای فرار پرنده داشته باشد، همچنین مانع یا وسیله خطرناکی نیز نباید انجا قرار دهید.

لاری (طوطی استرالیایی)

قیمت: ۲.۵ – ۵ میلیون تومان

برخلاف انواع دیگر طوطی ها، در رژیم غذایی طوطی لاری باید شهد وجود داشته باشد زیرا غذای اولیه و اصلی آن‌ها در حیات وحش نیز شهد می‌باشد. شهد را می‌توانید از پرورش دهندگان این پرنده و یا مغازه پرنده فروشی تهیه کنید. غیر از شهد، رژیم غذایی این پرنده شامل میوه های تازه و سبزیجات یا حتی گل های خوردنی مانند قاصدک می‌باشد.

پرندگان بزرگ: کاسکو، طوطی کاکلی، ماکائو

کاسکو

قیمت: ۲ – ۱۰ میلیون تومان

کاسکو ها پرندگانی بسیار باهوش و احساساتی هستند. آن‌ها به برقراری ارتباط و فعالیت بالایی نیاز دارند بنابراین باید در خانه مکانی را برای آن‌ها اختصاص دهید که روزانه چند ساعتی را در آنجا بگذرانند.

طوطی کاکلی

قیمت: ۴ – ۲۵+ میلیون تومان

همه طوطی های کاکلی مستعد چاقی هستند بنابراین باید میزان وزنی که اضافه می‌کنند زیر نظر گرفته شود. رژیم غذایی مناسب برای این نوع طوطی ها شامل این موارد است: پلت های با کیفیت، مخلوطی متعادل از دانه‌ها، میوه و سبزیجات تازه و مناسب که کاملا شسته شده باشند. آن‌ها روزانه حداقل سه تا چهار ساعت را باید خارج از قفس باشند و همچنین برای فعالیت منقارشان میتوانند وسایل بازی را بجوند.

ماکائو

قیمت: ۵ – ۲۵+ میلیون تومان

اگر این پرنده بی حوصله شود، شروع به جویدن وسایل اطرافش می‌کند. بنابراین برای جلوگیری از این کار باید امکانات تفریحی مناسبی داشته باشد. ماکائو پرنده‌ای گران قیمت است که نگهداری از آن نیز سخت می‌باشد و باید وقت زیادی را صرف آنانهزینه  کرد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *