نکات پیش از قبول سرپرستی خرگوش

خرگوش ها حیوانات خانگی فوق العاده و بسیار دوست داشتنی هستند اما قبل از قبول سرپرستی خرگوش، نکاتی را باید مد نظر داشته باشید تا اطمینان یابید این حیوان بامزه برای شما و اطرافیانتان حیوان خانگی مناسبی است.

هزینه

قطعا نگهداری از خرگوش نیز مانند دیگر حیوانات خانگی، هزینه‌هایی را در پی دارد مانند هزینه خرید خرگوش، خانه، لوازم ایمن کردن خانه در برابر خرگوش و … . موارد بالا هزینه‌های اولیه هستند و باید به آن‌ها هزینه‌های جاری مانند تغذیه، خاک و همچنین دامپزشکی را نیز اضافه کنید (برای مواردی مانند عقیم کردن یا مشکلات ناگهانی).

محل زندگی خرگوش

خرگوش ها حیواناتی اجتماعی هستند بنابر این مکانی که برای خانه خرگوش در نظر می‌گیرید بسیار اهمیت دارد. این مکان باید به گونه‌ای باشد که خرگوش بتواند به راحتی استراحت کند اما نباید زیاد از جمع خانواده دور باشد. خرگوش ها به برقراری ارتباط، بازی، تمرین و فعالیت‌های متنوعی نیاز دارند.

ایمن کردن خانه

اگر خرگوش شما در فضای خانه یا اتاق آزاد است و در قفس مشخصی زندگی نمی‌کند، باید مکان زندگی خود را در برابر خرگوش ایمن کنید تا حیوان به وسایل خانه دسترسی نداشته باشد. حتی اگر خرگوش در قفس یا در محوطه بسته‌ای زندگی می‌کند زمانی که او را برای بازی کردن آزاد می‌کنید باید مراقب خانه بوده و روی فعالیت‌های خرگوش نظارت داشته باشد. خرگوش‌ها حیواناتی بسیار کنجکاو هستند و می‌توانند به کابل‌های کامپیوتر، سیم‌های برق، پایه‌های مبل، قالی و غیره دسترسی پیدا کرده و آن‌ها را خراب کنند. آنان اگر فرصت داشته باشند به سند خانه شما نیز رحم نخواهند کرد. پس این موضوع را جدی بگیرید.

سرگرمی

اگر خرگوش کاری برای انجام دادن نداشته باشد، دردسر ایجاد خواهد کرد. اگر سرگرمی‌های متنوعی در اختیارشان قرار ندهید آنان با جویدن وسایل شما خود را سرگرم خواهند کرد. یکی از بهترین تفریحات برای خرگوش، بازی در خانه‌ای مقوایی است که درون آن دستمال توالت یا دفترچه تلفن قدیمی و یا هر وسیله ی کاغذی دیگری باشد.

آموزش محل مخصوص برای ادرار

اکثر پرورش دهندگان، به خرگوش ها آموزش می‌دهند تا به محل مخصوصی برای دفع ادرار و مدفوع بروند. اما گاهی اوقات زمانی که خرگوش به خانه جدیدی منتقل می‌شود عادت‌ها و آموزش‌های خود را فراموش می‌کند که البته امری طبیعی است چرا که ممکن است محیط جدید برای آنها بسیار استرس آور باشد. آموزش ادرار در مکان مشخص می‌تواند بسیار خسته کننده باشد اما نکته ای که باید در نظر بگیرید این است که این کار نیازمند صبر، تکرار و استفاده از تکنیک‌های تشویقی مثبت است.

تغذیه

یکی از نکات مهم در نگهداری از خرگوش، درک رژیم غذایی مناسب خرگوش در طول زندگی حیوان است. تغذیه مناسب و به مقدار لازم برای سلامت خرگوش حیاتی است. اصلی ترین غذای خرگوش فیبر می‌باشد. شما باید سبزه و علف خشک را همیشه در دسترس آنان قراردهید. البته در نظر داشته باشید که بعضی اشخاص نسبت به بعضی علف‌ها حساسیت دارند. برای درک کامل نیازهای غذایی خرگوش، به مقاله رژیم غذایی مناسب خرگوش مراجعه کنید.

ارتباط برقرار کردن با خرگوش

خرگوش ها معمولاً حیوانات بسیار مهربانی هستند با این حال در نظر داشته باشید که ویژگی‌ها و شخصیت هر خرگوش نسبت به خرگوش دیگر متغیر است. اکثر خرگوش ها دوست ندارند که آنها را بگیرید و بلند کنید و بعضی از دیگر نژادها گوشه گیرتر از بقیه هستند. سعی کنید پیش از قبول سرپرستی، با نژادهای مختلف خرگوش و ویژگی‌های آنان آشنایی پیدا کنید.

مسافرت

خرگوش ها زمانی که به مسافرت برده شده یا به محل ناآشنایی منتقل شوند دچار استرس زیادی می‌شوند. بنابراین اگر قصد رفتن به مسافرت را دارید از شخصی که می‌تواند از حیوانات به خوبی مراقبت کند تقاضا کنید که از خرگوش شما نگهداری کند. اگر شما شخصی هستید که زیاد به مسافرت می‌روید و مرتباً جابجا می‌شوید پس خرگوش برای شما حیوان خانگی مناسبی نیست.

هواپیماها معمولا اجازه ورود خرگوش به کابین را نمی‌دهند و گاهی اوقات خرگوش‌ها برای ورود به کشور دیگری باید گواهی قرنطینه دامپزشکی داشته باشند و در بعضی کشورها تحت هیچ شرایطی خرگوش‌ها اجازه ورود ندارند.

کودکان و خرگوش ها

خرگوش ها معمولا بیش از ۱۰ سال عمر می‌کنند بنابراین نیازمند تعهدی طولانی مدت هستند. از آنجایی که خرگوش ها به مراقبت زیادی احتیاج دارند پس همه اعضای خانواده باید موافق نگهداری از خرگوش باشند. هنگام قبول سرپرستی سعی کنید که آینده نگر باشید و برای مدت زمانی طولانی برنامه ریزی کنید.

کلام آخر

هرچند که نگهداری از خرگوش به نظر جالب و هیجان انگیز است اما بسیار مهم است اطمینان یابید که آیا می‌توانید شرایط مناسبی برای نگهداری طولانی مدت از خرگوش را فراهم کنید؟ بنابر این قبل از اضافه کردن خرگوش به خانواده خود، تا جای ممکن در مورد آنان تحقیق کنید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *