نژادهای محبوب خرگوش

تاکنون نژادهای زیادی از خرگوش ها شناخته شده که هرکدام مشخصات و ویژگی‌های مختص به خود را دارند. گوش‌های برخی از آنان صاف و ایستاده و برخی آویزان است. بعضی رفتارهای خاصی دارند مانند: تمایل به نوازش شدن و یا نیاز به فعالیت و بازی کردن مداوم. بنابراین بسیار مهم است که نژاد خرگوش خود را بشناسید و قبل از قبول سرپرستی حیوان، با آن آشنا شده باشید. با اینکه مبانی پایه نگهداری از خرگوش در میان گونه‌های مختلف مشترک است با این حال باید توجه داشت که هر نژاد نیازمند مراقبت های مختص خود نیز می‌باشد. بنابراین هنگام انتخاب خرگوش باید به شرایط و امکانات مورد نیاز آن گونه و همچنین نحوه زندگی آنان توجه داشته باشید.

خرگوش ها عموماً حیوانات خانگی بسیار مناسبی هستند. با این حال برای افرادی که فضای کافی یا پول زیادی برای نگهداری از آنان ندارند، بعضی نژادها مناسب‌تر خواهند بود.

مینی رکس (Mini Rex)

خاستگاه اولیه نژاد مینی رکس به فرانسه و اواخر سال ۱۸۰۰ میلادی باز می‌گردد. به علت وجود ژن های مغلوب، موهای بدن این خرگوش ها بطور صاف روی هم قرار نگرفته اند و برخلاف بسیاری از نژادهای دیگر موهای کوتاهی دارند. بنابراین پوست بسیار نرم بدن آنان به راحتی با دست قابل لمس است. به خاطر وجود چنین ویژگی‌هایی به آن‌ها خرگوش مخملی (Velveteen Rabbits) نیز گفته می‌شود.

خرگوش مینی رکس

همانطور که از نام آنان پیداست، جثه مینی رکس ‌ها بسیار کوچک است (وزن متوسط مینی رکس بالغ بین ۱.۵ تا ۲ کیلوگرم می‌باشد). آنها موجوداتی فوق العاده دوست داشتنی هستند و یکی از محبوب ترین نژادها محسوب می‌شوند.

لوپ هلندی (Holland Lop)

لوپ هلندی یکی از نژادهایی است که در صنعت نمایش و فیلم طرفداران بسیاری دارد. در خانواده نژادهای کوتوله قرار می‌گیرند بنابراین جثه کوچکی دارند. وزن ایده آل لوپ هلندی بین ۱ تا ۱.۸ کیلوگرم بوده و خاستگاه آنان هلند می‌باشد. سازمان پرورش دهندگان آمریکایی خرگوش (ARBA)، این نژاد را در سال ۱۹۷۹ شناسایی کرد. لوپ هلندی تنوع رنگی بالایی دارد و رنگ خز آن‌ها یا به صورت یکدست و یا ترکیبی از چند رنگ است. این خرگوش ها ذاتا موجوداتی پر جنب جوش هستند بنابراین بازی و نگهداری از آن‌ها می تواند لذت بخش باشد ولی بیرون آوردن و قرار دادن آن‌ها در قفس می‌تواند کمی مشکل باشد.

خرگوش لوپ هلندی

لوپ هلندی احتمالاً برای خانواده‌هایی که کودکان کم سن و سال دارند مناسب نمی‌باشد. این خرگوش با کودکان رابطه مناسبی برقرار می‌کند با این حال اگر حوصله تعامل را نداشته باشند تقلای زیادی خواهند کرد. بنابر این هنگام بازی و تعامل کودکان با این خرگوش، همیشه باید نظارت شخص بزرگتری وجود داشته باشد.

آلمانی (Dutch)

خرگوش آلمانی

خرگوش آلمانی (که البته اسم بی مسمایی است چرا که زادگاه آنان در اصل به انگلیس باز می‌گردد) به علت وجود خطوط و الگوهای رنگی خاص روی پوست خود به خوبی شناخته می‌شود. جثه آن‌ها از نژاد های کوتوله کمی بزرگتر است اما به طور کلی جزء خرگوش‌های کوچک طبقه بندی می‌شوند. وزنی معادل ۱.۵ تا ۲.۵ کیلوگرم داشته و بسیار آرام و نجیب هستند. این خصیصه آنان را به حیوان خانگیِ استثنایی مبدل کرده است، به خصوص برای افرادی که بچه دارند و تمایل دارند که کودکشان به راحتی با حیوان ارتباط داشته باشد.

هوتوت کوتوله (Dwarf Hotot)

شهرت نژاد هوتوت نیز مانند خرگوش های آلمانی، به رنگ خاص آنان باز می‌گردد. این خرگوش به طور کامل سفید می‌باشد و فقط هاله کوچکی در اطراف چشمانش رنگی است.

خرگوش هوتوت کوتوله

در اصل گونه بزرگ‌تر خرگوش هوتوت، سابقا “بلان دی هوتوت” نام داشت که دارای خز سفید و چشمانی مشکی بود. آنان در اوایل سال ۱۹۰۰ میلادی به منظور استفاده از گوشت و پوستشان پرورش می یافتند اما با گذشت زمان، گوشت و پوست این خرگوش محبوبیت خود را از دست داد و سپس مردم به نگهداری از این خرگوش به عنوان حیوان خانگی روی آوردند. در آن زمان محبوبیت نژاد خرگوش های کوتوله نیز رو به افزایش بود و بنابراین پرورش خرگوش های هوتوت کوتوله رواج یافت.

این نژاد گوش‌هایی صاف و ایستاده داشته و وزنی کمتر از ۱.۵ کیلوگرم دارند. با اینکه آنان را می‌توان حیواناتی معاشرتی دانست اما گاهی اوقات بدخلق می‌شوند. اگر بتوانید با این دوره ی زودگذر بدخلقی کنار بیایید، خرگوش هوتوت کوتوله پاسخ شما را با عشق و محبت خواهد داد.

مینی لوپ (Mini Lop)

خرگوش مینی لوپ

نژاد مینی لوپ به عنوان یکی از محبوب‌ترین و زیباترین حیوانات خانگی در دنیا شناخته می شود. همانند نژاد لوپ هلندی، مینی لوپ نیز دارای جثه‌ای کوچک با گوش های آویزان است. این خرگوش ها بسیار پرجنب و جوش و بازیگوش هستند و به راحتی تربیت می‌شوند.

مینی لوپ گزینه مناسبی برای افرادی است که به دنبال خرگوشی هستند که می توانند محل دفع مدفوع و ادرار خود را یاد بگیرند.

انها با خرگوش ها و حیوانات دیگر ارتباط بسیار خوبی برقرار می‌کنند و  موجوداتی اجتماعی به شمار می‌آیند. البته باید توجه داشت این خرگوش ارتباط با افرادی که آرام هستند را ترجیح می‌دهد و این موضوع به خصوص در ارتباط آنان با کودکان مشهود است. مینی لوپ ها به بازی‌های فکری علاقه زیادی دارند پس سعی کنید اسباب بازی‌های زیادی را در اختیارشان قرار دهید.

مینی ساتین (Mini satin)

خرگوش مینی ساتین

یکی از کوچکترین نژاد های خرگوش، مینی ساتین است. خز آن‌ها بسیار نرم و لطیف بوده و درخشندگی زیبایی دارد.در سال ۱۹۵۶ این نژاد جثه بزرگتری داشت و پس از آن پرورش دهندگان سعی کردند این خرگوش ها را با اندازه کوچکتری پرورش دهند. مینی ساتین خرگوشی بسیار دوست داشتنی با خلق و خویی آرام است بنابراین برای خانواده‌های پرجمعیتی که دارای کودکان کم سن و سال یا حیوانات خانگی هستند نیز مناسب است.

کوتوله هلندی (Netherland Dwarf)

خرگوش کوتوله هلندی

برخلاف بسیاری از نژاد های خرگوشی که معرفی کردیم، کوتوله هلندی برای خانواده هایی که صاحب بچه هستند گزینه مناسبی نمی‌باشد. آنها بسیار کوچک و ریز هستند (به طور میانگین وزنی بین ۰.۵ تا ۱ کیلوگرم دارند) و همچنین نیازمند محیطی آرام و به دور از سر و صدای کودکان هستند. با اینکه خرگوش کوتوله هلندی جثه ریزی دارد اما فعالیت‌ و جنب جوش او به نسبت زیاد است و بهتر است شرایطی برایش فراهم شود که آزادانه در فضای باز خانه بدود و بازی کند. یکی دیگر از دلایل نامناسب بودن آنها برای کودکان، اخلاق خاص و منزوی بودنشان است. با این حال برای بزرگسالان و به خصوص کسانی که معلولیت دارند حیوان خانگی و همدم بسیار خوب و مناسبی محسوب می شود.

لهستانی (Polish)

خرگوش لهستانی

یکی دیگر از نژادهای کوتوله، خرگوش لهستانی است. آن‌ها به علت اندازه کوچک خود، به فضای کوچکتری نیز احتیاج دارند. این خرگوش نسبت به نژادهای دیگر فعالیت کمتری دارد و در نتیجه برای افرادی که نمی‌توانند فضای بزرگی را در اختیار خرگوش قرار دهند، مناسب می‌باشد. آنان همچنین موجوداتی آرام و دوست داشتنی هستند و یکی از ویژگی های بارز و بسیار خوب آن‌ها این است که می‌توانند محل دفع مدفوع و ادرار خود را یاد بگیرند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *