معرفی نژادهای گربه: سیامی

گربه های سیامی (Siamese) امروزی اندازه‌ای متوسط داشته و لاغر هستند با این حال بدنی قوی و عضلانی دارند. بارزترین ویژگی گربه های سیامی وجود نقاط و قسمت های تیره روی بعضی از نواحی بدنشان است که از آن‌ها به عنوان “نشانه” یاد می‌شود و روی گوش‌ها، صورت، دم، و پاهای این گونه مشاهده می‌شود. گربه های سیامی که به “میزر” هم معروفند (دلیل این نام گذاری به نحوه تلفظ انگلیسی نام این نژاد باز می‌گردد) در بین اشخاصی که در جستجوی حیوانی اصیل هستند، محبوبیت بسیار بالایی دارند.

نگاه کلی به نژاد سیامی

اندازه: گربه سیامی نر حدود ۴ تا ۵ کیلوگرم وزن داشته و سیامی ماده سبک‌تر و کمتر از ۴ کیلوگرم است. ارتفاع گربه نر حدود ۳۰ تا ۳۸ سانتیمتر و ماده‌ها نیز تقریبا ارتفاع مشابهی (گاهی ۲-۳ سانتی‌متر کوتاه‌تر هستند) دارند.

پوشش و رنگ: پوشش گربه‌های سیامی کوتاه و رنگ آن‌ها بر طبق استانداردهای CFA شکلاتی، آبی و یاسی است.

طول عمر: نژاد سیامی به طور معمول ۸ تا ۱۲ سال عمر می‌کنند.

تاریخچه

خواستگاه گربه های سیامی کشور تایلند است که در گذشته سیام نام داشت. در سال ۱۸۸۰ پادشاه سیام دو جفت از این گربه ها را به کنسولگری انگلستان در بانکوک داد و او نیز گربه ها را همراه خود به انگلستان برد. گربه های سیامی به سرعت در آن جا محبوبیت یافتند به طوریکه اکثر مردم می‌خواستند یکی از این گربه های شرقی را داشته باشند.

بچه گربه سیامی

با گذشت زمان و بنابر دلایلی که کاملا مشخص نیست، نژاد سیامی لاغرتر شده و سر آنان شکل مثلث مانندتری پیدا کرد. گربه های سیامی امروزی شباهت زیادی به گربه های اصیل مصری دارند. در سال ۱۹۸۷ گروهی از پرورش دهندگان گربه های سیامی از تغییرات زیادی که در ظاهر این نژاد بوجود آمده بود اظهار نگرانی کردند چرا که ممکن بود سلامت آن‌ها به خطر بیفتد. بدین ترتیب آنان با هدف حفظ شکل و شمایل اصلی و قدیمی هر نژاد، گرد هم آمدند و انجمن بین المللی گربه های سنتی و کلاسیک را تشکیل دادند. گربه سیامی کلاسیک بین گربه های سنتی و مدرن قرار می‌گیرد و حد وسط آن‌ها است. سیامی کلاسیک در سالهای ۱۹۴۵ تا ۱۹۷۰ رایج بود.

در انیمیشن بانو و ولگرد دو گربه ی “Si” و “Am” از نژاد سیامی بودند که آهنگ “ما گربه های سیامی هستیم” را می‌خواندند و همچنین یک گربه سیامی، ستاره فیلم گربه جاسوس (That Darn Cat) بود. این عوامل در شهرت این گربه بسیار تاثیرگذار بودند.

نحوه مراقبت و نگهداری از گربه سیامی

این نژاد پوشش و موهای کوتاهی دارند که نیازمند مراقبت در حد متوسط و استاندارد می‌باشد. سعی کنید هر هفته موهای گربه را شانه بزنید تا از ایجاد گلوله مو جلوگیری شود. علت وجود الگوها و نقاط تیره روی بدن آن‌ها ژن های مغلوب است که در نتیجه، رنگدانه‌های ملاتونین تیره در نواحی سرد پوست گربه بوجود می‌آید. به همین دلیل است که این نقاط تیره را روی پاها، گوش‌ها و صورت مشاهده می‌کنید چرا که این موارد نسبت به قسمت‌های دیگر دمای پایین‌تری دارند.

پنجه های گربه نیز باید به طور منظم هر ۱۰ تا ۱۴ روز یکبار تمیز و پیرایش شوند. برای در امان ماندن وسایل چوبی منزل، برای گربه اسکرچر (Scratcher) تهیه کنید. شما باید به بهداشت دندان های گربه نیز توجه داشته باشید و او را از سنین پایین با مسواک آشنا کنید. همچنین به طور منظم برای تمیز کردن دندان‌های گربه از دامپزشک وقت بگیرید.گربه سیامی

گربه های سیامی بسیار فعال، بازیگوش و کنجکاوند و به راحتی می‌توان آنان را آموزش داد. آن‌ها علاقه زیادی به بالا رفتن از وسایل مختلف دارند بنابراین برای این منظور درخت گربه (Cat Tree) یا وسیله مناسب دیگری را برایشان تهیه کنید. نژاد سیامی به اسباب‌بازی‌های معمایی و همچنین تعقیب کردن علاقه زیادی دارند. فراهم کردن اسباب بازی‌های مناسب اهمیت زیادی دارد چرا که مسلما شما نمی‌خواهید زمانی که بیرون از خانه هستید حوصله گربه سر برود یا وقتی به خانه برمی‌گردید ببینید که برای سرگرم کردن خود در خانه آشوب ایجاد کرده است.

نژاد سیامی جنب و جوش زیادی دارند رفتار آن‌ها مانند سگ است و هر جا که شما بروید دنبالتان خواهند کرد و به دنبال جلب توجه صاحب خود هستند. به محض اینکه جایی بنشینید خود را به آغوش شما پرتاب خواهند کرد. گربه های سیامی نیازمند توجه دائم از جانب صاحب خود می‌باشند و اگر به مدت طولانی آنان را تنها بگذارید افسرده می‌شوند. به همین دلیل گربه نژاد سیامی، حیوان خانگی مناسبی برای اشخاصی است که اکثر طول روز را در خانه هستند.

باید بدانید که سیامی یکی از پر سر و صداترین نژاد های گربه است و اگر به او بی توجهی کنید با ایجاد صدای زیاد به شما گوشزد خواهد کرد. او طوری با شما حرف می‌زند که انگار زبان او را متوجه می‌شوید.

گربه های سیامی به خوبی با خانواده هایی که کودک و یا سگ (نژاد سگ باید با گربه‌ها رابطه خوبی داشته باشد یا به عبارتی گربه دوست باشد) دارند به خوبی خو می‌گیرند. به کودکان باید نحوه ی صحیح برخورد با گربه را آموزش دهید تا باعث نشوند گربه وارد لاک دفاعی خود شود.

به طور کلی گربه ها اگر فقط در محیط خانه نگهداری شوند عمر طولانی‌تری خواهند داشت. به این ترتیب بیماری از حیوانات دیگر به آن‌ها منتقل نشده و از جراحت های ناشی از درگیری‌ها و تصادفات در امان می‌مانند. در صورتی که قصد پرورش دادن این نژاد را ندارید، عقیم کردن آنان توصیه می‌شود.

مشکلات سلامتی متداول

انحراف و کاجی چشم از ده‌ها سال پیش در بین این گربه ها رایج بوده است. همان ژنی که موجب بروز نقاط و الگوهای تیره در وی می‌شود مسبب تاری دید در این گربه نیز می‌باشد. البته شدت این مشکل در سال‌های اخیر کمتر شده است اما با این حال باید توجه داشت که این نژاد نسبت به نژادهای دیگر دید کمتری داشته واگر شب در محیط خارج از خانه باشند، احتمال تصادف بالاتری دارند.

گربه های سیامی با داشتن سری مثلثی شکل، مستعد بیماری های تنفسی از جمله آسم و برونشیت هستند. آن‌ها همچنین به علت وجود آمیلوئیدوز (Amyloidosis) که پروتئینی غیر طبیعی است و در اعضای بدن انباشته می‌شود ممکن است مشکلات کبدی داشته باشند. بعضی از آن‌ها نیز دچار نقص مادرزادی قلبی هستند.

رژیم غذایی

غذای خشک مخصوص گربه، موجب سلامتی دندان ها و لثه های حیوان می‌شود. در حالیکه غذاهای تَر باعث می‌شوند که گربه شما آب کمتری بنوشد. آبی که در اختیار گربه قرار می‌دهید باید خنک و تمیز باشد تا گربه از خوردن آن اجتناب نکند. اگرچه اکثر گربه ها در خوردن غذا اعتدال دارند اما بعضی دیگر در صورت دسترسی راحت به غذا، زیاده روی خواهند کرد. اگر گربه شما دارد اضافه وزن پیدا می‌کند، در روز دو وعده غذایی در اختیار او قرار داده و غذاهای باقی مانده را از او دور کنید.

تغذیه گربه سیامی

گربه ی شما با توجه به سنش باید غذای مناسب و مشخصی بخورد. درباره مواد مغذی مورد نیاز گربه خود با دامپزشک مشورت کنید. جلوگیری از چاقی و اضافه وزن در گربه، بهترین راه برای ایجاد زندگی سالم و عمر طولانی‌تر است.

تحقیقات بیشتر

برای اینکه بدانید گربه سیامی برای شما مناسب است باید تحقیقات بیشتری انجام دهید و با کسانی که از این گربه نگهداری می‌کنند یا با پرورش دهندگان قابل اطمینان مشورت کنید و در نظر داشته باشید که هر نژادی برای هر شخصی مناسب نیست.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *