لاک پشت‌ها چقدر عمر می‌کنند؟

بر کسی پوشیده نیست که لاک پشت‌ها بیش از اکثر حیوانات زندگی می‌کنند. برخی گونه‌های لاک پشت‌های زمینی (Tortoise) صد سال یا بیشتر نیز عمر می‌کنند! چندین گونه معمول لاک پشت‌های خانگی نیز ۴۰ سال عمر می‌کنند، هرچند که عوامل متعددی بر طول عمر آن‌ها اثر می‌گذارند.

طول عمر لاک پشت خانگی شما به نژاد، رژیم غذایی و سبک زندگی آن بستگی دارد.

اگر می‌خواهید طول عمر لاک پشت‌تان را تخمین بزنید، اول باید به نژاد دوست کوچک خود پی ببرید. Red-eared sliders یا خزنده‌های گوش قرمزی که یک یا دو سال اول زندگی خود را زنده می‌مانند، احتمالا ۳۰ سال عمر می‌کنند. لاک پشت‌های زمینی به راحتی ۵۰ سال عمر می‌کنند و حتی ممکن است به ۸۰ سالگی برسند. یعنی کاملا محتمل است که لاکپشت شما از خودتان بیشتر عمر کند.

به طور کلی، اگر لاکپشت بتواند چند سال اول زندگی خود را پشت سر بگذراند، می‌تواند به مدت چند دهه به زندگی خود ادامه دهد.

طول عمر لاک پشت‌های خانگی محبوب

خزنده‌های گوش قرمز (Red-Eared Slider) ۲۵ تا ۳۵ سال
خانواده مپ‌ها (Map Turtle) ۱۵ تا ۲۵ سال
لاک پشت چوبی (Wood Turtle) ۴۰ تا ۵۵ سال
لاکپشت ایسترن باکس (Eastern box) بیش از ۵۰ سال
لاک پشت نقش دار (Painted Turtle) ۲۵ تا ۳۰ سال
لاک پشت زمینی روسی (Russian Tortoise) بیش از ۴۰ سال
لاک پشت زمینی یونانی (Greek Tortoise) ۱۰۰ سال یا بیشتر
لاک پشت زمینی لئوپارد (Leopard Tortoise) ۱۰۰ سال یا بیشتر

لاک پشت‌های بزرگ‌تر و لاک پشت‌های خانواده tortoises (زمینی) زیاد عمر می‌کنند. گونه‌های کوچک‌تر که بیشتر به عنوان حیوان خانگی نگهداری می‌شوند، طول عمر کمتری دارند؛ با این حال ممکن است چند دهه زندگی کنند. گفته می‌شود برخی از لاک پشت های زمینی (tortoises) حدود ۲۰۰ سال (و یا حتی بیشتر) عمر کرده‌اند. تایید این ادعا سخت است، چرا که این لاکپشت‌ها مشخصا از صاحبان خود بیشتر عمر کرده‌اند! آدویتا، لاکپشت زمینی غول‌پیکر آلدابرا، رکورد بیشترین طول عمر را داشته است. گفته می‌شود لاکپشت آدویتا که در باغ وحشی در هند زندگی می‌کرد، در سن ۲۵۵ سالگی از دنیا رفته است. این مسئله تایید نشده است.

لاک پشت زمینی

یکی دیگر از لاک پشت‌های زمینی که گفته می‌شود طول عمر بالایی داشته، تیموتی است؛ که در سن ۱۶۰ سالگی از دنیا رفت. هریت، لاک پشت خاکی غول‌پیکر گالاپاگوس در سن ۱۷۵ سالگی و جاناتان، لاک پشت زمینی غول‌پیکر سیشل در سن ۱۸۷ سالگی از دنیا رفتند. و تویی مالیلا، لاک پشت زمینی نورافکن نیز در سن ۱۸۸ سالگی از دنیا رفت. تقریبا تمام این موارد بر اساس برآوردها اعلام گردیده و صحت آن تایید نشده است.

کلید سلامت لاک پشت شما

البته، تغذیه لاکپشت با یک رژیم غذایی سالم یکی از عوامل کلیدی در افزایش طول عمر او است. رژیم غذایی لاک پشت‌ها بسته به نژادشان متفاوت است. بعضی از گونه‌ها مانند لاکپشت لاک‌نرم (Softshell turtle) بیشتر ماهی و گوشت می‌خورند. گونه‌های دیگر مانند خزنده گوش قرمز از حشرات، میوه و سبزیجات تغذیه می‌کنند.

بهتر است در مورد رژیم غذایی ایده‌آل لاک پشت خود تحقیق کنید. خیلی از لاک پشت‌ها ترکیب غذای ماهی و غذاهای تازه دیگر را دوست دارند، اما نسبت مناسب برای تهیه این ترکیب برای گونه‌های مختلف متفاوت است. یک رژیم غذایی مناسب مانع از کمبود ویتامین A در لاکپشت می‌شود که یکی از شایع‌ترین مشکلات سلامتی برای لاکپشت‌های خانگی است.

رژیم غذایی تنها عامل موثر بر سلامت لاک پشت نیست. سعی کنید لاک پشت خود را به طور منظم نزد دامپزشک ببرید. یک محفظه تمیز با فضای کافی برای سالم نگه داشتن لاکپشت کفایت خواهد کرد. محیط کثیف و استرس ناشی از آن می‌تواند عمر لاکپشت را کاهش دهد. حفظ درجه حرارت مناسب نیز برای سلامت لاک پشت خوب است.

تهدیدات رایج برای طول عمر لاکپشت

از بیماری‌های معمول که ممکن است حیوان خانگی شما را تهدید کنند، مطلع باشید. این به شما کمک می‌کند که از شیوع بیماری جلوگیری کنید یا علائم اولیه را بشناسید. آبسه، عفونت لاک، عفونت‌های تنفسی و انگل‌ها در لاک پشت‌های خانگی نسبتا شایع هستند. آبسه و عفونت‌های تنفسی اغلب به دلیل کمبود ویتامین A رخ می‌دهند، در حالیکه عفونت لاک معمولا به دنبال صدمات شدید شیوع پیدا می‌کند. اگر حیوان را به طور منظم نزد دامپزشک نبرید، ممکن است متوجه انگل نشوید.

لاک پشت‌هایی که در تالاب زندگی می‌کنند یا آنهایی که در حیاط پشتی خانه سر می‌کنند، نسبت به لاک پشت‌هایی که توی خانه زندگی می‌کنند، بیشتر در معرض آسیب قرار دارند. خطرات روزانه در زندگی لاک پشتی که در فضای باز زندگی می‌کند در مقایسه با لاک پشت‌های خانگی بسیار بیشتر است. لاک پشت‌های بیرونی ممکن است توسط حیوانات دیگر خورده شوند یا دچار بیماری‌های مختلف شوند.

بیرون بردن لاکپشت (همراه با نظارت مستقیم) یک راهکار عالی برای ارتقای کیفیت زندگی او است، با این حال اگر لاک پشت شما به طور کامل در محیط بیرون زندگی کند، احتمالا طول عمر بسیار کمتری خواهد داشت.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *