علائمی که نشان می‌دهند پرنده شما افسرده است

نه تنها پرندگان ممکن است افسرده شوند، بلکه افسردگی طولانی‌مدت می‌تواند منجر به رفتارهای مخرب، تضعیف سیستم ایمنی و بسیاری از مشکلات دیگر در آنها شود. اگر فکر می‌کنید پرنده شما افسرده است، رفتار او را با نکاتی که در ادامه خواهیم گفت مقایسه کنید. مشاهده هر نشانه‌ای مبنی بر افسردگی به این معنی است که باید در محیط نگهداری یا سطح تعامل خود با پرنده‌تان تجدیدنظر کنید.

کاهش یا از دست دادن اشتها

کاهش یا از دست دادن اشتها

با اینکه این موضوع می‌تواند نشانه اختلالات مختلفی در پرندگان خانگی باشد، یکی از نشانه‌های واضح افسردگی، کاهش اشتها است. از آنجایی که پرندگان سوخت‌وساز بسیار سریعی دارند، اگر از غذا خوردن دست بکشند باید سریعا متوجه شوید. کاهش وزن به سرعت رخ می‌دهد و ممکن است سلامت پرنده را به خطر بیاندازد، بنابراین اگر متوجه شدید عادت غذایی پرنده برای دو روز متوالی تغییر کرده، باید نزد دامپزشک بروید.

پرخاشگری

یکی از بزرگ‌ترین و واضح‌ترین نشانه‌های افسردگی در پرندگان تغییر رفتار ناگهانی است. این تغییر، به خصوص در طوطی‌ها، اغلب با پرخاشگری همراه است.

با اینکه پرخاشگری می‌تواند یک عادت فصلی یا نتیجه تغییرات هورمونی باشد، تداوم این رفتار نشان‌دهنده این است که پرنده شما مشکلی دارد.

برای اطمینان، هرگونه تغییرات ناگهانی در رفتار پرنده را به اطلاع دامپزشک برسانید. اگر پرنده شما به لحاظ جسمانی سالم است، باید ببینید چه چیزی در زندگی‌اش باعث بروز این تغییرات رفتاری شده است.

پَر کنی

پَر کنی

این عارضه که پرنده شروع به کندن پرهایش می‌کند، می‌تواند به سرعت به یک مشکل مزمن و ویرانگر تبدیل شود. اگر متوجه نقاط خالی از پر بر روی بدن پرنده شدید، او را نزد دامپزشک ببرید تا مشکلش بررسی شود. اگر مطمئن هستید پرنده مشکل پزشکی ندارد، باید ببینید دلیل این رفتارش چیست. بیشتر پرنده‌ها از سر خستگی و بیکاری پر کنی می‌کنند یا وقتی که روابط اجتماعی کمی داشته باشند، بنابراین اختصاص وقت بیشتر به پرنده می‌تواند همان چیزی باشد که او به آن نیاز دارد.

تغییر صدای پرنده

تغییر صدای پرنده

شما پرنده خود را بهتر از هر کسی می‌شناسید و اگر مدت زیادی است که او را دارید، پس باید با دفعات و نوع آواز خواندنش در روز آشنا باشید. هرگونه تغییر در سطح یا نوع آواز خواندن پرنده خانگی می‌تواند نشانه افسردگی باشد. بسیاری از پرنده‌ها به دلیل خستگی یا ناامیدی جیغ می‌کشند، بنابراین اگر پرنده شما بلندتر از حالت معمول آواز می‌خواند، شاید نشانه این باشد که دوست دارد وقت بیشتری با شما بگذراند.

خطوط استرس

خطوط استرس

یکی دیگر از نشانه‌های استرس یا افسردگی در پرنده‌ها، وجود خطوط استرس بر روی پرهایشان است. با اینکه خطوط استرس یک مشکل جدی محسوب نمی‌شوند، حاکی از وجود مشکلاتی هستند که در زندگی پرنده خانگی شما وجود دارد. اگر متوجه خطوط استرس در پرنده خانگی خود شدید، در رژیم غذایی، محیط زندگی، برنامه بازی و روابط اجتماعی او تجدیدنظر کنید. اگر فکر می‌کنید می‌توانید به بهبود او کمک کنید، دست به کار شوید و تمام تلاش خود را برای بهبود او به کار ببرید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *