دامسل (دوشیزه ماهی): راهنمای جامع مراقبت

دامسل متعلق به خانواده شقایق‌ماهیان است که بیش از ۲۵۰ گونه دارند. در حالی که اکثر گونه‌های دوشیزه ماهی در آب شور یافت می شوند، گونه‌های خاصی می توانند در شوراب ها نیز زنده بمانند.

دامسل‌ها به دلیل دارا بودن رنگ های روشن، شجاعت و همچنین سهولت در نگهداری، بسیار معروف شده‌اند.

مهم است ذکر شود که دوشیزه ماهی یک گروه بسیار بزرگ از ماهی است و در نتیجه هر گونه از دامسل‌ها دارای خوی و شخصیت خاص خود می‌باشند. به همین دلیل، در این راهنمای مربوط به دوشیزه ماهی، ما در مورد کلیت گونه‌ها صحبت می‌کنیم، در حالی برای شایع ترین گونه‌ها مانند: آبی، دم زرد، دومینو و دوشیزه ماهی لاجوردی مثال‌هایی خواهیم آورد.

مروری بر دامسل

همان طور که اشاره شد دوشیزه ماهی متعلق به خانواده شقایق‌ماهیان است و اکثر این گونه ها ماهی های آب شور بوده و در اقیانوس هند و آرام هستند.

محیط طبیعی آنها در صخره های مرجانی گرمسیری است و ماهی های زنده و فعالی هستند.

اکثریت دوشیزه ماهی ها تا حدود ۷.۵ سانتی‌متر رشد می‌کنند، اما گونه‌های بزرگ مانند گاریبالدی، می‌توانند تا ۳۰ سانتی‌متر طول رشد کنند.

از دلایل معروفیت آنان می‌توان به رنگ های روشن و طبیعت اقلیمی مهاجم، اشاره کرد. آن‌ها به طور کلی می‌توانند در گروه هایی با گونه‌های یکسان نگهداری شوند اما ترکیب آن‌ها با سایر گونه‌ها می‌تواند چالش برانگیز باشد (بخش سازگاری در همین مقاله مطالعه شود).

مروری بر دامسل

اکثر آنان همه چیزخوار هستند و از هر دو گوشت تازه و یخ زده تغذیه می‌کنند. علاوه بر عادت غذایی غیر وسواسی شان، آن‌ها بسیار با دوام هستند که باعث می‌شود برای صاحبان بی تجربه ایده آل باشند. دامسل‌ها بسیار با دوام هستند که در حقیقت قبل از اینکه چرخه بدون ماهی رایج شود،، دوشیزه ماهی‌ها برای چرخه یک مخزن آب شور استفاده می شدند. خوشبختانه این عمل تقریبا در حال حاضر متوقف شده است، چرا که اکنون چرخه بدون ماهی به هنجار تبدیل شده است.

دوباره تاکید می‌کنیم که خانواده دوشیزه ماهی یک گروه بزرگ از ماهی است و در حالی که موارد بالا به طور کلی درست است، هر گونه دارای صفات و ویژگی های منحصر به فرد خود است.

همانطور که در مقدمه آمده است، ما اکثر گونه ها را در اینجا پوشش می دهیم، با تاکیدی بر محبوب ترین؛ دوشیزه ماهی آبی.

بدون شک دوشیزه ماهی آبی یکی از پرطرفدار ترین ماهی های دریایی در جهان است. با توجه به ماهیت پایدار آن، نگهدارندگان ماهی تازه کار طبیعت او را دوست خواهند داشت. توجه کنید آن‌ها “ضد گلوله” نیستند، اما اگر شما در چرخه اشتباهی انجام دهید، می توانند شرایط ضعیف آب را تحمل کنند.

دوشیزه ماهی آبی به محدوده زندگی خود حساس است و اگر ماهی‌ای به محدوده وی وارد شود، تهاجمی خواهد شد؛ وی ماهی های زیردست را تعقیب کرده و به آن‌ها صدمه می‌زند.

ظاهر دوشیزه ماهی

با توجه به تعداد بسیار زیاد این گونه، می‌توانید تصور کنید که ظاهر آن‌ها از یک گونه به دیگری بسیار متفاوت است.

با این حال به عنوان یک مرور کلی، دوشیزه ماهی‌ها بدن هایی عمیق با دم های چنگال مانند دارند؛ بسیار شبیه به سیکلیدها. آن‌ها دو ستون فقرات مقعدی دارند و معمولا یک سوراخ بینی در هر طرف سرشان دارند.

یکی از شناخته شده ترین ویژگی های دوشیزه ماهی ها رنگ های زنده شان از قرمز و زرد تا آبی است.

هر چند مهم است که در اینجا توجه داشته باشید که برخی از دوشیزه ها در سنین پایین بسیار رنگارنگ هستند و با افزایش سن شان رنگ خود را از دست می‌دهند؛ بعضی از آنها حتی می توانند زمانی که بالغ می‌شوند کاملا قهوه ای شوند. پس قبل از خرید حتما در مورد گونه مورد نظر تحقیق کاملی انجام دهید.

انواع محبوب دوشیزه ماهی

دامسل ماهی آبی

محبوب ترین گونه دوشیزه ماهی، دامسل آبی (Chrysiptera cyanea) است.

دامسل آبی

آنان تا ۷.۵ سانتی‌متر طول رشد می‌کنند و به رنگ آبی روشن هستند. نرها دارای دم زرد هستند، در حالی که نوجوانان و ماده‌ها برجستگی های زرد رنگ ندارند. جالب توجه است آن‌ها هنگامی که تهدید می شوند، می‌تواند در عرض چند ثانیه تقریبا به طور کامل به رنگ سیاه در آیند.

دوشیزه ماهی دم زرد

یکی دیگر از انواع بسیار محبوب دوشیزه ماهی، دامسل دم زرد (Chrysiptera parasema) است.

دامسل دم زرد

مانند دوشیزه ماهی آبی، بدنی آبی رنگ دارد، با این حال این ماهی خاص دارای یک باله دمی زرد رنگ شگفت انگیز است. تا ۷.۵ سانتی‌متر طول دارند و به عنوان یکی از بهترین گونه‌های دامسل شناخته می شوند، زیرا یکی از کم تهاجمی‌ترین ها هستند.

دومینو دامسل

دوشیزه ماهی دومینو، همچنین شناخته شده تحت عنوان سه نقطه‌ای (Dascyllus trimaculatus)، به دلیل نقاط سفید روی بدنش نامگذاری شده است.

دامسل دومینو

به اندازه ۱۲.۵ سانتی‌متر طول رشد خواهند کرد، اما مراقب باشید زیرا آنان بسیار تهاجمی هستند و باید با دقت نگه داشته شوند.

دامسل لاجوردی (آزور)

دوشیزه ماهی لاجوردی (Chrysiptera hemicyanea) که تحت عنوان دوشیزه ماهی نیمه آبی نیز شناخته می‌شود. آنان در بالا به رنگ آبی روشن و در پایین زرد روشن هستند.

دامسل آزور

این نوع دامسل به طور فوق العاده‌ای با دوام است و تا ۷.۵ سانتی‌متر طول رشد می‌کنند.

دامسل دو رنگ

دوشیزه ماهی دو رنگ همچنین تحت عنوان استگاستس پارتیتوس (Stegastes partitus) شناخته می‌شود، بومی سواحل کارائیب است.

بیو کالر دامسل

نیمه جلویی ماهی یک خاکستری/سیاه تیره و نیمه عقب رنگ پریده است. می تواند به طول ۱۰ سانتی‌متر رشد کند و به طور ویژه‌ای استخوانی است.

محل زندگی دامسل و موارد مورد نیاز در تانک

همان طور که در “مرور کلی” اشاره شد، اکثر دامسل‌ها در صخره‌های مرجانی گرمسیر زندگی می‌کنند، بنابراین آکواریوم شما باید تا حدودی شبیه به این محیط باشد.

اکثریت قریب به اتفاق دوشیزه ماهی‌ها به اندازه ۵ تا ۷.۵ سانتی‌متر طول رشد می‌کنند، بنابراین می‌توانند در آکواریوم های کوچک و متوسط نگهداری شوند. به عنوان مثال دوشیزه ماهی آبی را می توان در یک آکواریوم ۱۲۰ لیتری قرار داد. اگر قصد دارید بیش از یک ماهی را نگه دارید، باید اطمینان حاصل کنید که آکواریوم بیش از ۲۰۰ لیتر است. و اگر می خواهید یک گروه ۴تایی یا بیشتر داشته باشید، حداقل از یک تانک ۳۷۰ لیتری استفاده کنید.

با این حال انواع دیگر دوشیزه ماهی می‌توانند تا ۳۰ سانتی‌متر طول رشد کند و حداقل به یک تانک ۳۵۰ لیتری نیاز دارند.

اطمینان حاصل کنید که درباره‌ی گونه خاص خود به طور کامل تحقیق کنید. قرار دادن آن‌ها در مخازن کوچک می‌تواند مرگ آنان را به دنبال داشته باشد.

شرایط تانک

خوشبختانه دوشیزه ماهی فوق العاده با دوام است و می‌تواند در طیف وسیعی از شرایط سازگار باشد.

در مثال ما از دوشیزه ماهی آبی، دمای آب باید بین ۲۲ تا ۲۷ درجه سانتی‌گراد باشد. سطوح pH باید بین ۸.۱-۸.۴ باشد، با وزن مخصوص ۱.۰۲۰-۱.۰۲۵

نکته در مورد تانک

بدون فضای کافی، آن‌ها می توانند تهاجمی شوند و به طور فزاینده‌ای نسبت به محدوده خود حساس خواهند شد.

از آن جایی که دوشیزه ماهی دوست دارد شنا کند، اطمینان حاصل کنید که فضای باز زیادی برای شنا و همچنین مکان های مخفی شدن بسیاری وجود داشته باشد. هر چه تعداد بیشتری دوشیزه ماهی را در تانک نگه دارید مکان های مخفی بیشتری باید داشته باشید. این امر به کاهش تجاوز اقلیمی کمک خواهد کرد.

رژیم غذایی و تغذیه دوشیزه ماهی

یکی از ویژگی‌های جذاب دامسل این است که تغذیه آن‌ها بسیار آسان است و تقریبا به هر چیزی که در مخزن قرار داده شده تمایل به خوردن دارند.

اکثریت قریب به اتفاق دوشیزه ماهی‌ها همه چیزخوار هستند. آن‌ها هر دو غذای زنده و یخ زده را، علاوه بر تکه های غذا، می‌خورند.

باید اشاره کنیم که گونه‌های خاصی از دوشیزه ماهی‌ها می‌توانند گیاه خوار باشند.

دامسل آبی همه چیزخوار است، بنابراین رژیم غذایی آن‌ها باید شامل گوشت زنده و یخ زده شامل: میگوی شور، کرم ها، ماهی مرکب، میگو و ماهی‌های کوچک باشد.

آنها همچنین غذاهای تکه شده و بعضی از غذاهای گیاهی آماده شده را می خورند.

شما خواهید دید که هرچه دوشیزه ماهی بزرگ‌تر باشد، در سطح بالاتری از ستون آب غذا می خورند.

رفتار معمول دوشیزه ماهی

اگر قبل از خواندن این مقاله چیزی درباره دوشیزه ماهی شنیده اید، احتمالا کسی به شما گفته است که آن‌ها بسیار تهاجمی هستند و برخی از دامسل‌ها حتی دستانی را که در آکواریوم وارد شده باشند، گاز گرفته اند. شما همچنین احتمالا شنیده‌اید که آنها می توانند در تانک مانند یک قلدر باشند و شاخ و شانه بکشند.

متاسفانه شما به درستی شنیده‌اید. با این که حتی اکثریت دوشیزه ماهی ها کوچک هستند، اغلب به محدوده خود حساس هستند و  مناطق زیادی از آکواریوم را برای خود ادعا می‌کنند. در تانک‌های کوچک‌تر آنان همه چیز را از آن خود می‌دانند.

هرچیزی که را که آن‌ها متعلق به قلمرو خودشان بدانند، از آن به شدت دفاع خواهند کرد. دامسل‌ها معمولا هر گونه ماهی‌ای که جواب مبارزه ندهد را تعقیب کرده و او را آزار می‌دهند. اگر این اتفاق در حال رخ دادن باشد، شما باید با دقت مراقب تانک خود باشید. قربانیان چنین رفتاری تمایل به استرسی شدن و تسلیم دارند؛ که باعث می شود که بیمار شده و غذا نخورند.

آنان هنگامی که از قلمرو خود دفاع نمی‌کنند، در حال تغذیه کردن هستند!

دامسل‌های کوچک به سمت پایین ستون آب تغذیه می کنند در حالیکه آن‌هایی که بزرگتر هستند به طور کلی در نقاط بالاتر ستون آب تغذیه می‌کنند.

سازگاری با ماهی‌های دیگر

اگر بخش “رفتارهای معمول” در بالا را خوانده باشید، می‌دانید که دامسل‌ها به خاطر تهاجمی بودنشان نسبت به سایر ماهی‌ها شناخته شده‌اند.

آکواریوم دامسل

به عنوان یک قاعده کلی شما نباید سعی کنید گونه های مختلف دامسل‌ها را در یک آکواریوم نگه دارید. شما باید یک گونه از دامسل را در هر آکواریوم نگه دارید. اگر شما یک آکواریوم کوچک داشته باشید، معمولا ترکیب سایر گونه‌ها با دامسل‌ها ایده‌ای بد می‌باشد. شما باید این کار را فقط در آکواریوم‌های بزرگ‌تر انجام دهید.

در آکواریوم‌های بزرگ‌تر شما می توانید سایر ماهی‌های نیمه تهاجمی را با انواع دوشیزه ماهی ها نگه دارید، از جمله:

  • دلقک ماهی
  • فرشته ماهی کوتوله
  • تانگ ها
  • نئون ماهیان
  • گاوماهیان ساکن نقاط پایین

گونه های ترسو نباید در تانک باشند و از آنان اجتناب کنید.

اگر شما قصد دارید دوشیزه ماهی‌ها را با گونه های دیگر نگه دارید، باید آن‌ها را به طور صحیح با یکدیگر آشنا کنید. ما توصیه می کنیم که دوشیزه ماهی را در آخر به آکواریوم خود اضافه کنید. به این ترتیب دیگر ماهی‌های نیمه تهاجمی در مخزن شما قبلا قلمرو ادعا کرده‌اند و این امر باید از گرفتن کل آکواریوم توسط دامسل برای خود ممانعت ایجاد کند.

در نهایت، به عنوان یک قاعده کلی، بیشتر دوشیزه ماهیان با بی مهرگان به خوبی کنار می‌آیند، هرچند که شناخته شده است که از زمانی به زمان دیگر آن ها را می‌خورند، بنابراین اضافه کردن آنان پایه خود شما است!

آیا دوشیزه ماهی ها برای آکواریوم شما مناسب اند؟ (خلاصه)

آیا شما به دنبال اضافه کردن برخی از رنگ های پر جنب و جوش به آکواریوم خود هستید؟ اگر بله، دوشیزه ماهی می تواند انتخاب شما باشد.

اندازه آن‌ها، طبیعت سرسخت و در دسترس بودن بالای شان، آنان را به انتخابی بسیار محبوب برای هر دارنده آکواریوم تبدیل می‌کند.

طبیعت با دوام آنها باعث می‌شود که محبوبیت آن‌ها حتی برای مبتدیان بیشتر باشد؛ زیرا این گونه ها بیشتر نسبت به اشتباهات معمول مبتدیان مانند توقف چرخه های نیتروژن، انعطاف پذیر هستند.

همانطور که قبلا ذکر شد، بیش از ۲۵۰ گونه دوشیزه ماهی وجود دارد بنابراین ما نمی توانیم تمام آنها را پوشش دهیم. ما امیدواریم که آنهایی را که پوشش دادیم برای شما مفید بوده باشد!

به یاد داشته باشید قبل از خرید دامسل، در مورد گونه‌های انتخابی خود به طورکامل تحقیق کنید. چرا که هر گونه عجایب و شخصیت‌های مخصوص به خود را دارد.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *