آیا تانک‌های قرنطینه (Qt) برای آکواریوم‌های آب شور ضروری هستند؟

برای دانستن اینکه آیا لازم است از یک تانک قرنطینه (QT) استفاده کنید یا خیر، قبل از هر چیز باید بدانید تانک قرنطینه چیست و چه کاربردی دارد. تانک قرنطینه مخزنی است که جدا از آکواریوم نصب می‌شود و همانطور که از نامش پیداست، برای «قرنطینه کردن» ماهی‌های جدید قبل از ورود به آکواریوم اصلی بکار گرفته می‌شود. دلیل اصلی قرنطینه کردن ماهی‌های تازه‌وارد در سه هفته نخست، جلوگیری از شیوع هر گونه بیماری بالقوه در آکواریوم است.

بسیاری گمان می‌‌کنند QT اتلاف وقت و هزینه است، چون معتقدند تا زمانی که کیفیت آب و آکواریوم خوب باشد، ماهی‌ها می‌توانند بیماری، انگل و عفونت‌ها را از خود دور کنند. این مسئله در بسیاری از موارد، از جمله عفونت‌های باکتریایی صحیح است، اما با وجود هزینه و زمانی که صرف آکواریوم خود کرده‌اید، چرا فکر کنید که مشکلی پیش نخواهد آمد؟

برای مثال بیماری ایچ آب شور (Saltwater Ich) که معمولا بر اثر استرس خود را نشان می‌دهد، می‌تواند به سرعت شیوع پیدا کرده و اگر درمان نشود، کل ماهی‌ها را در یک دوره بسیار کوتاه از بین خواهد برد. بنابراین، چرا باید از نصب تانک قرنطینه که می‌تواند از بروز مشکلات این چنینی جلوگیری کند، اجتناب شود؟

QT علاوه بر جلوگیری از شیوع بیماری‌های بالقوه، مزایای دیگری نیز دارد.

 • QT مخزنی است که برای نگهداری و درمان جداگانه ماهی‌های بیمار، زخمی و ضعیف بکار گرفته می‌شود.
 • اگر یک ماهی بیمار شود، کنترل اثربخشی داروها در تانک قرنطینه بسیار آسان‌تر از آکواریوم اصلی خواهد بود.
 • از آنجایی که بسیاری از داروها برای سنگ‌ها، مرجان‌ها و خزه‌های آکواریومی مضر هستند، نمی‌توانید ماهی‌های بیمار را در آکواریوم اصلی درمان کنید.
 • بعضی از داروها می‌توانند فیلتر بیولوژیکی آکواریوم را مختل کرده یا آن را به طور کامل از بین ببرند. شما می‌توانید درمان را در QT بدون آسیب رساندن به فیلتر بیولوژیکی آکواریوم انجام دهید.
 • ماهی‌های جدید به خاطر جابجایی استرس دارند که می‌تواند موجب بیماری گردد. با قرار دادن ماهی‌ها در QT، به آنها فرصت می‌دهید که از استرس رهایی یافته و با محیط پیرامون خود سازگاری پیدا کنند.
 • ماهی‌های قدیمی آکواریوم ممکن است به ماهی تازه‌وارد حمله کنند. بنابراین، عادت کردن به محیط جدید برای ماهی تازه‌وارد اندکی دشوار است و اگر ماهی جدید بر اثر جابجایی دچار ضعف و بیماری شده باشد، به سختی می‌تواند با مهاجمان کنار بیاید. با قرار دادن ماهی جدید در QT، به او کمک می‌کنید که قدرت خود را بازیابد و در برخورد با ماهی‌های دیگر از خود دفاع کند.
 • با قرار دادن ماهی‌ها در QT می‌توانید آن‌ها را زیر نظر بگیرید تا اطمینان یابید که سالم هستند و خوب غذا می‌خورند. همچنین، می‌توانید با خصوصیات منحصر به فرد هر ماهی در دوره قرنطینه آشنا شوید.

نحوه نصب یک تانک قرنطینه (Qt)

روش‌های مختلفی برای نصب تانک قرنطینه وجود دارد، اما از آنجایی که آکواریوم‌دارها هر بار یک یا دو ماهی جدید می‌خرند، بهتر است از مخزن‌های ۴۰ تا ۸۰ لیتری استفاده کنید. چند نکته برای نصب تانک قرنطینه وجود دارد:

 • تانک خالی را نصب کرده و تهویه و فیلتر مناسب برای آن بگذارید. می‌توانید از یک فیلتر قدرتی تر/خشک برای تصفیه مکانیکی و همچنین تصفیه بیولوژیکی استفاده کنید، در صورتی که از سنگ زنده استفاده نمی‌کنید. یک گرمکن، دماسنج، نور فلورسنت و مقداری لوله پی‌وی‌سی در تانک بگذارید تا ماهی‌ها بتوانند در آن مخفی شوند. تمیز کردن، نگهداری و استفاده از دارو در این تانک‌ها بسیار آسان است.
 • شما می‌توانید QT را مانند یک آکواریوم معمولی هم نصب کنید. به این ترتیب، هم یک تانک مناسب دارید و هم اینکه اگر روزی بخواهید یک آکواریوم دیگر داشته باشید، می‌توانید از همان تانک استفاده کنید. با این حال، وقتی از سنگ، خزه و فیلتر استفاده می‌کنید، پخش دارو در تانک برای ماهی‌های مریض دشوار خواهد بود؛ چرا که خیلی از داروها جذب اشیاء داخل آکواریوم می‌شوند.
 • شما می‌توانید یک سیستم کوچک آکواریومی بخرید که تصفیه کامل ۳ مرحله‌ای را در یک واحد کوچک تجمیع می‌کند. این سیستم‌ها برای استفاده به عنوان QT عالی هستند.

نصب تانک قرنطینه

توجه داشته باشید که نصب یک QT، درست مثل راه‌اندازی یک آکواریوم آب شور جدید است. این یک تانک چرخه‌ای نخواهد بود. با این حال، شما می‌توانید از سیکل نیتروژن برای آکواریوم خود استفاده کنید. این چند نکته را در نظر داشته باشید:

 • وقتی می‌خواهید یک سیستم تصفیه برای تانک قرنطینه انتخاب کنید، فیلتری را خریداری کنید که مشابه فیلتر آکواریوم اصلی‌تان باشد. مثلا اگر از یک فیلتر تر/خشک استفاده می‌کنید، همان را برای QT خریداری کنید. قرار دادن سیدها در این فیلتر آسان‌تر است، چون دقیقا مشابه همان فیلتری است که در آکواریوم اصلی دارید.
 • وقتی دارید ماهی‌های مریض را درمان می‌کنید، نباید به آن‌ها استرس وارد کنید. کیفیت آب در این مسئله بسیار مؤثر است. به طور مرتب میزان آمونیاک، نیتریت، نیترات و pH آب را آزمایش کنید، به ویژه اگر قصد استفاده از دارو را دارید، تا فیلتر بیولوژیکی آسیب نبیند. به همین دلیل، باید از اتفاقات داخل تانک مطلع باشید. می‌توانید از مواد ضد آمونیاک و محلول آب‌نمک استفاده کنید تا سطح آمونیاک در آب به سرعت کاهش یابد.

نصب تانک قرنطینه ضروری نیست و استفاده از آن به شما بستگی دارد. با این حال، با توجه به مزایای QT می‌توان گفت نصب یک تانک قرنطینه مانع از ناراحتی شما در بلندمدت خواهد شد. فکر کنید؛ آیا بهتر نیست ایمن باشید، به جای آنکه بعدا احساس تأسف کنید؟

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *