آشنایی با نژادهای سگ: هاسکی

هاسکی سیبری (Siberian Husky) نژادی بسیار زیباست که نسبت به جد خود، گرگ خاکستری، کمی تغییرشکل یافته است. نژاد هاسکی اصالتا برای کشیدن سورتمه پرورش یافته و توانایی دویدن فاصله‌های بسیار طولانی را دارا می‌باشند. زادگاه هاسکی شرق سیبری بود و در ابتدا توسط ساکنان این مناطق مورد استفاده قرار می‌گرفتند. ساکنین مناطق سردسیر دوردست به سگ سورتمه قابل اطمینانی نیاز داشتند تا برای تغییر مکان و جابجایی وسایل خود از آن‌ها استفاده کنند.

سگی که این افراد در جستجوی آن بودند نه تنها باید در مقابل سرمای شدید (سرمای بسیار سخت زمستان‌ها در مقابل تابستان‌های گرم) دوام می‌آورد بلکه باید با مردم و دیگر سگ ها نیز سازگار می‌بود. هاسکی نه تنها با خواسته آنان هماهنگی کامل داشت بلکه خلق و خوی بسیار مهربان او از دیگر ویژگی‌های این سگ بود. به طوریکه معمولا در شب های بسیار سرد کنار کودکان خوابیده و آن‌ها را گرم نگه می‌داشت. با گذشت زمان هاسکی‌ها تکامل پیدا کرده و تعداد آنان نیز رو به افزایش گذاشت.

هاسکی‌های کنونی بسیاری از ویژگی‌های قدیمی خود را حفظ کرده‌اند. این ویژگی‌ها آنان را به حیوانات خانگی دوست داشتنی و بسیار مهربانی مبدل کرده است. به طور کلی هاسکی انتخاب بسیار مناسبی برای افرادی است که در زمینه نگهداری از سگ‌ها تجربه داشته و وقت کافی برای آموزش این حیوان دارند.

خصوصیات هاسکی

هاسکی سگی است که همه، حتی دزدها را، دوست دارد. بنابراین اگر به دنبال سگی برای محافظت از خانه خود هستید هاسکی گزینه مناسبی نیست. همین ویژگی باعث شده است تا این نژاد با همه اعضای خانواده حتی کودکان رفتار بسیار مناسب و خوبی داشته باشد.

خصوصیات هاسکی

هاسکی ها تقریبا سخت گیر نبوده و حیواناتی اجتماعی هستند که با سگ های دیگر نیز به خوبی کنار می‌آیند. هر چند باید توجه داشت که عشق و علاقه زیاد آنان، بهایی نیز دارد. آنان از تنهایی متنفر هستند و غریزه کاری آنان و روحیه گروهی که دارند باعث می‌شود تا در صورت تنها ماندن بسیار مخرب شده و سر و صدای زیادی نیز تولید کنند. با اینکه پارس کردن برای این نژاد کار غیر معمول هست اما آن‌ها عاشق زوزه کشیدن هستند!

جالب است هاسکی در عین عشق و علاقه زیاد خود به افراد، بسیار مستقل است (مستقل بودن حیوان دلیل بر عدم نیاز به همدم و همراه نیست). او از تنها دویدن بسیار لذت می‌برد که این موضوع  باعث شده تا برای جلو حرکت کردن و هدایت قابل اطمینان نباشد.

هاسکی ها به دلیل شخصیت قوی که دارند معمولا با آموزش های پیچیده به خوبی کنار نمی‌آیند.

استقلال طلبی در هاسکی ها از غریزه قوی شکار در اجدادشان نشات میگیرد که باعث شده است حتی با گذشت سال‌ها نیز این خصلت از بین نرود.

رسیدگی و نظافت هاسکی

پوست ضخیم هاسکی به مراقبت و نظافت نیاز دارد که میزان این مراقبت  نسبت به بسیاری از دیگر نژادهای سگ، به مراتب کمتر است. در اکثر اوقات کوتاهی و پیرایش نیاز نخواهد شد. با این وجود نظافت و شانه زدن موهای هاسکی یک بار در هفته سبب زدودن موهای مرده روی پوست شده و به تشخیص مشکلات پوستی یا برآمدگی غیر معمول کمک خواهد کرد.

نظافت هاسکی

پوست هاسکی از دو لایه تشکیل شده است. لایه زیرین برای گرم نگه داشتن او بوده و روی آن را لایه‌ای ضخیم و ضد آب پوشانده است. از آنجا که هاسکی به زندگی در شرایط آب و هوایی متفاوتی عادت کرده است، پوست او ویژگی فصلی دارد و حداقل سالی یک بار موهای لایه زیرین می‌ریزند. این نکته را در نظر بگیرید که این ریزش شدید است و به مدت چند هفته روند آن ادامه دارد. یکی از راه‌های کمک به این فرآیند این است که به طور منظم و هر چند روز یکبار موهای هاسکی خود را شانه بزنید.

اندازه هاسکی

هاسکی اندازه متوسطی دارد و نژادی است که برای دویدن پرورش یافته است. جثه او بزرگ نبوده و در عین حال به کوچکی یک سگ تازی هم نیست. جثه یک هاسکی بالغ نر معمولاً از هاسکی بالغ ماده بزرگ‌تر است. حداکثر قد هاسکی نر تقریباً ۶۰ سانتی متر و هاسکی ماده تقریباً ۵۵ سانتیمتر است. وزن هاسکی نر بالغ حدود ۲۰ تا ۲۷ کیلوگرم است که از هاسکی ماده بالغ با حدود ۱۶ تا ۲۲ کیلوگرم کمی بیشتر است.

هاسکی به چه میزان فعالیت بدنی نیاز دارد؟

بسیار زیاد! نژاد هاسکی به فعالیت بدنی زیادی نیاز دارد و اگر نمی‌توانید بخش زیادی از روز را به فعالیت، ورزش و بازی با او اختصاص دهید این نژاد برای شما مناسب نیست.

فعالیت بدنی هاسکی

توله سگ های هاسکی تا یک سالگی باید میزان فعالیت کنترل شده و مشخصی داشته و لازم است به آن‌ها زمان کافی برای رشد و نمو داده شود. چرا که فعالیت بیش از اندازه در سنین پایین سبب آسیب به مفاصل خواهد شد. پس از یک سالگی می‌توان فعالیت‌ها و تمرینات بیشتری را به آنان اختصاص داد. هاسکی بالغ باید حداقل ۲ ساعت در روز تمرین داشته باشد و بخشی از تمرین نیز باید به دویدن اختصاص یابد. اگر خود شما به دویدن علاقه دارید، هاسکی همراه خوبی برای شما خواهد بود.

تغذیه هاسکی

غذای هاسکی سیبری باید کیفیت بالایی داشته و از گوشت واقعی باشد. از دادن غذا های ارزان قیمت، که معمولاً دارای افزودنی‌های کربوهیدرات‌دار هستند, به هاسکی خودداری کنید چرا که ارزش غذایی اندکی دارند.

اکثر هاسکی ها به غلات حساسیت دارند بنابر این در صورت امکان از رژیم غذایی بدون غلات استفاده کنید. غذای مناسب هاسکی را می‌توان در اکثر فروشگاه‌های حیوانات خانگی پیدا کرد.

اگر هاسکی شما در فعالیت بدنی سنگینی شرکت می‌کند برای او رژیم غذایی غنی از پروتئین فراهم کنید و اطمینان یابید که میزان کالری دریافتی او کافی باشد. نکته آخر اینکه بر اساس سن هاسکی به او غذا دهید، توله سگ هاسکی نیازهای غذایی متفاوتی نسبت به هاسکی بالغ دارد. نحوه ی مصرف غذاها را از راهنمای آنان مطالعه کرده و در صورت وجود هر گونه نگرانی و مشکل با دامپزشک مشورت کنید.

از کجا میتوانم سگ هاسکی تهیه کنم؟

با توجه به زیبایی منحصر به فرد سگ های هاسکی بسیاری از علاقه مندان و پرورش دهندگان سگ، سال‌های زیادی است که به پرورش هاسکی روی آورده‌اند. همچنین تعداد زیادی از این نژاد در پناهگاه‌ها وجود دارند (در ایران این میزان کمتر است). مشکل در اینجاست که بسیاری از مردم زمان و تمرین مورد نیاز برای این نژاد را دست کم می‌گیرند و در نتیجه سرنوشت بسیاری از آنان به پناهگاه‌ها ختم می‌شود.

اگر حجم کارهای مورد نیاز برای هاسکی شما را ناامید نمی‌کند و فکر می‌کنید که سبک زندگی شما امکان وقت گذاشتن برای حیوان خانگی را ایجاد می‌کند، هاسکی یکی از بهترین انتخاب‌های شما خواهد بود. با کمی تمرین و ممارست هاسکی می‌تواند برای صاحب خود حیوان خانگی بسیار ارزشمندی باشد.

اگر میخواهید یک توله سگ خریداری کنید،سعی کنید برای پیدا کردن یک پرورش دهنده باتجربه وقت بگذارید. یک پرورش دهنده خوب قبل از اینکه شما یکی از توله هایش را انتخاب کنید از شما سوالاتی می‌پرسد و تحقیق میکند. نگران نباشید، این فقط نشانه این است که آن‌ها برای سرنوشت حیوان اهمیت زیادی قائل هستند.

توله سگ هاسکی

توله سگ شما باید اطلاعات شناسایی کامل و مناسبی را به همراه خود داشته باشد. اگر توله سگ شناسنامه نداشته باشد، ممکن است به این دلیل باشد که پرورش دهنده فقط برای پول آن‌ها را پرورش داده است. هاسکی همانند بسیاری از نژادهای دیگر، می‌تواند نسبت به بعضی مشکلات و بیماری‌ها حساس‌تر باشد.

والدین هر توله‌ای که خریداری می‌شود باید از لگن معاینه شوند. به این صورت که با استفاده از اشعه ی ایکس از آن‌ها عکسبرداری شده و متخصص دامپزشکی آن را بررسی میکند تا از سلامت لگن و اتصالات مفاصل و عدم وجود مشکل دیسپلازی لگن در او اطمینان حاصل کند. دیسپلازی در سگ نوعی نقص در مفاصل است که دردناک بوده و منجر به لنگ شدن سگ می‌شود. بنابر این تنها سگ های بالغی که معاینه لگن آن‌ها بدون اشکال بوده است می‌توانند تولید مثل کنند چرا که در این صورت توله‌ها کمتر در معرض ابتلا به این بیماری قرار خواهند گرفت.

هاسکی های بالغی که از آن‌ها به عنوان مولد استفاده می‌شود، سالانه باید معاینه چشم انجام دهند. این معاینه به منظور جستجو برای گلوکاما (آب سیاه) و آب مروارید است. آب مروارید موجب کوری شده، درحالیکه آب سیاه موجب افزایش مایع درون چشمی می‌شود. از انجا که این بیماری‌ها بسیار دردناک هستند در نتیجه به مراقبت سریع دامپزشکی نیاز دارند. معاینه والدین، خطر مبتلا شدن توله‌ها به بیماری‌های ذکر شده را کاهش می‌دهد.

قیمت هاسکی چقدر است؟

قیمت هاسکی ثبت شده و دارای شناسنامه معمولا از یک میلیون تومان شروع می‌شود. هنگام خرید به خصوصیات توله سگ ها و سالم بودن آنان توجه داشته باشید. توله هاسکی شما در صورت رسیدن به سن مناسب باید واکسینه شود.

ایا هاسکی برای شما مناسب است؟

اگر به طور مرتب ورزش می‌کنید و فعالیت بدنی بالایی دارید، به حرکات پیچیده سگ نیازی نداشته و تمایل دارید که سگتان با اطرافیان رابطه خوبی داشته باشد، هاسکی نژاد مناسبی خواهد بود. هیچگاه توانایی آنان را در کار کردن یا غریزه شکارشان را دست کم نگیرید. اگر حیوان کوچکتر از هاسکی در خانه دارید این نژاد بهترین انتخاب شما نخواهد بود. نژاد هاسکی به افراد باتجربه برای نگهداری نیاز دارد، اگر شما نیز تجربه ی کافی را دارید و با شرایط زندگی این حیوان می‌توانید کنار بیایید، قطعا سال‌های متوالی و شادی را در کنار این حیوان خواهید گذراند.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

پاسخی بگذارید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *